Skuteczne sposoby na motywowanie pracowników

Motywacja pracowników bardzo często pozostawia wiele do życzenia i jest ona spowodowana wieloma elementami — od tych prywatnych do leżących stricte w danej firmie. Niezależnie jednak od tego wielu szefów oraz managerów stara się motywować swoich pracowników, gdyż doskonale wiedzą, że od ich motywacji zależy jakość pracy i wyniki całej marki. W tym tekście prezentujemy 3 sposoby na motywowanie pracowników.

Skuteczne sposoby na motywowanie pracowników

 

Inspiracja

Pierwszym sposobem na motywowanie pracowników jest inspiracja. Jeśli podamy pracownikom przykłady osób, które osiągnęły sukces, praca w firmie nie będzie kojarzyła im się jedynie z przykrym obowiązkiem, a możliwością osiągania celu. Doskonałym sposobem jest np. zbieranie środków na wymarzony sportowy samochód. Pracownicy bez inspiracji będą odliczali jedynie zera z myślą, że i tak nigdy nie zbiorą danej sumy. Jeśli podamy im konkretne przykłady liderów w branży czy osób, które podobną pracą zarobiły na auto, cały proces nabierze realnych kształtów, a pracownicy będą niezwykle zmotywowani, gdyż uznają, że jest to możliwe. W tym celu warto np. prezentować ciekawe filmy ze znanymi osobami, spotkania z liderami branżowymi czy podawać przykłady sukcesu. Z pewnością zwiększymy motywacje pracowników.

Dbanie o pracownika

Każda osoba zarządzająca zespołem doskonale wie, że inspiracja oraz ten typ motywacji z pewnością nie wystarczy, aby pracownicy pracowali chętniej i wydajniej. Oprócz inspirowania należy dostarczyć pracownikom konkretnych — wymiernych korzyści. Pracownik, który jest zadowolony to pracownik, który pracuje dużo lepiej, a zadowolenie to możemy wywołać kilkoma materialnymi elementami. Warto zatem dbać o pracowników oferują im karnety na siłownie, bilety do kina czy darmowe kursy. Samo wynagrodzenie gotówkowe, choć jest mile widziane, nie rozwiązuje całego procesu motywacji. Jeśli pracownicy otrzymają możliwości wykonania nowych czynności, odwiedzania nowych miejsc itp. które sprawią im przyjemność, będą po prostu bardziej zadowoleni i zaangażowani w pracę.

Dbanie miejsce pracy

Ważnym sposobem motywowania pracowników jest również dbanie o miejsce ich pracy. Wiele korporacji tworzy specjalne kuchnie, pokoje gier czy miejsca, gdzie pracownicy mogą wypoczywać na hamakach. Dobre warunki sprawiają, że pracownicy doceniają miejsce pracy i nie chcą tej pracy stracić. Wykonują znacznie lepiej i efektywniej też obowiązki mając większą motywację do pozostania w tym miejscu.