Wszystko na temat Work-life balance

Dzisiejszy pęd za pieniędzmi często zaburza prawidłową równowagę pomiędzy czasem, poświęconym na obowiązki zawodowe, a tym na życie prywatne. Zdarza się, że praca całkowicie absorbuje wolny czas poprzez dodatkowe nadgodziny czy pracę w weekendy. Work-life balance uczy jak utrzymywać zdrową granicę pomiędzy tymi dwoma obszarami, życiem osobistym, a zawodowym.

Koncepcja WLB

Idea ta nie jest czymś nowym, ponieważ powstała już w latach 70/80 XX wieku na wyspach brytyjskich, kiedy to następował rozwój przemysłowy, który doprowadzał pracowników do skrajnego zmęczenia, z powodu ogromnej ilości nadgodzin. Robotnicy w pewnym momencie zaczęli się domagać o swój prywatny czas. Sami przedsiębiorcy dostrzegli wówczas, że przepracowanie negatywnie wpływało na wydajność pracy. Work-life balance polega na wyszukaniu balansu między życiem poświęconym na pracę, a tym na życie prywatne. WLB stanowi jedność miedzy życiem zawodowym i rodzinnym, między celami zawodowymi, a wyznawanymi wartościami. Zapewnienie tego balansu nie jest podporządkowane profesji jaką się wykonuje, nie dzieli na pół czasu na rodzinę i pracę. Jest zdeterminowany tylko i wyłącznie przez pracownika oraz równowagę zapewnia poczucie spełnienia, a nie ilość przepracowanych godzin. Polska plasuje się na 7 miejscu z pośród najbardziej zapracowanych krajów. Statystyczny mieszkaniec Polski pracuje rocznie 1928 godzin. Jak dane wskazują Polska póki co przeważa się ku stronie życia zawodowego.

Wszystko na temat Work-life balance

Pozytywne aspekty WLB

Trzeba mieć świadomość, że WLB jest korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Posiadanie WLB zwiększa produktywność, dobre samopoczucie i stan zdrowia, zwiększa poziom zadowolenia z wykonywanej pracy, zapewnia możliwość progresu i skupieniu się na własnych talentach, pozytywnie wpływa na wizerunek chlebodawców i zwiększa lojalność osób zatrudnionych, co zmniejsza wydatki poświęcane na rekrutację nowej kadry. Równowagę przywrócić może opcja pracy poza firmą, dostosowane godziny pracy, organizowanie wydarzeń integrujących środowisk zawodowych z rodzinnymi, możliwość pracy ze swym milusińskim, zachęcanie do aktywności fizycznej, posiadanie domowego biura, ewaluacja pracy, organizacja kursów i szkoleń oraz znacznie dłuższe urlopy.