Port lotniczy Kraków-Balice
Lotnisko w podkrakowskich Balicach nie jest może największym portem lotniczym naszego kraju, ale jest to największe lotnisko regionalne. W promieniu 100 km od jego terminala mieszka blisko 8 milionów osób, co w praktyce oznacza, że jest to główny port lotniczy całej Polski Południowej.
Do samego Krakowa z Balic jest zaledwie 11 km (GPS: N: 50 ̊ 4' 21" E: 19 ̊ 48' 21"). Lotnisko jest stosunkowo młodym elementem infrastruktury. Swoje działanie rozpoczęło w 1964 roku, kiedy władze wojskowe wydzieliły część działającego tutaj równocześnie lotniska wojskowego. Udzielono niezbędnych zezwoleń i pierwszy cywilny samolot wylądował tutaj 29 lutego 1964 roku. Był to samolot należący do PLL LOT.
Na chwilę obecną operatorem obiektu o łącznej wielkości ponad 310 ha jest Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z o.o. Lotnisko cywilne obejmuje niecałe 28ha. 8. Baza Lotnictwa Transportowego działa normalnie w sąsiedztwie obiektów cywilnych. Port lotniczy w Balicach należy do polskiej czołówki pod względem zastosowanych technologii wspomagania ruchu lotniczego i co za tym idzie, jest jednym z najbezpieczniejszych lotnisk w naszym kraju.
Działają tu systemy nawigacyjne ILS, NDB i DVOR, a na kierunku 25 aktywny jest układ ALPA-ATA cat. II z systemem lamp błyskowych. Od niedawna działa także uproszczony system podejścia do lądowania IDMAN, a jakość zabezpieczenia przeciwpożarowego spełnia zasady kategorii VIII określonej przez ICAO. Na podkrakowskim lotnisku w jednej chwili może przebywać 19 samolotów. Płyta postojowa dla nich ma 90.000m2 powierzchni.