To się opłaca! Dlaczego warto regularnie wykonywać backup danych w firmie?

Bezpieczeństwo przechowywanych w firmie danych ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania oraz wizerunku. Odzyskanie utraconych danych bardzo często jest niemożliwe, warto więc zadbać o regularne wykonywanie backupów, które uchronią firmę przed przykrymi konsekwencjami ich utraty. Czym jest backup danych i jaką metodę wybrać, aby w najlepszy możliwy sposób zabezpieczyć cenne firmowe dane?

Backup danych – kopia bezpieczeństwa na wypadek utraty danych

Backup danych to nic innego, jak kopia bezpieczeństwa, którą wykonuje się na wypadek utraty danych. Regularne robienie kopii bezpieczeństwa chroni firmy przed negatywnymi konsekwencjami utraty danych. Współczesne przedsiębiorstwa codziennie narażone są na działanie złośliwego kodu w sieci, ataki hakerów oraz awarie sprzętu, które bardzo często kończą się wykasowaniem wszystkich zgromadzonych na dysku twardym urządzenia danych.

Backup danych jest skuteczną metodą ochrony firmowych danych przed utratą lub ich uszkodzeniem. Jego celem jest umożliwienie szybkiego i sprawnego odzyskania danych na wypadek wykasowania lub uszkodzenia plików źródłowych. Wszystkie firmy regularnie korzystające w swojej pracy ze sprzętu komputerowego i Internetu, powinny więc zadbać o regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa.

Backup w chmurze dla firm

W dzisiejszych czasach nie jest wystarczające wykonanie jednego backupu i przechowywanie kopii danych np. na dysku zewnętrznym. Posiadając zaledwie jedną kopię bezpieczeństwa istnieje bowiem duże ryzyko, że nie uda nam się przywrócić danych. Nośniki pamięci często ulegają bowiem uszkodzeniom oraz awariom, co dotyczy zwłaszcza urządzeń, na których często nadpisywane są kolejne dane.

To się opłaca! Dlaczego warto regularnie wykonywać backup danych w firmie?

Najlepszą formą zabezpieczenia firmowych danych przed utratą jest obecnie tworzenie kopii bezpieczeństwa w chmurze. Backup w chmurze dla firm pozwala na automatyczne wykonywanie kopii bezpieczeństwa, które następnie są przechowywane na zewnętrznym serwerze firmy, z której usług backupowych skorzystamy. Jest to korzystne rozwiązanie z wielu powodów.

Dlaczego warto postawić na backup danych w chmurze?

Po pierwsze, backup w chmurze dla firm daje możliwość dostępu do danych w każdej chwili. W razie wystąpienia awarii czy innego zdarzenia skutkującego utratą danych, dostępne w chmurze kopie zapasowe mogą zostać szybko i sprawnie odzyskane w trybie online. Przywracanie danych jest całkowicie zautomatyzowane, co eliminuje ryzyko błędu ludzkiego.

Backup w chmurze dla firm przechowuje dane klientów w kilku różnych miejscach, co pozwala na zminimalizowanie prawdopodobieństwa ich utraty w wyniku np. katastrof naturalnych i innych zdarzeń losowych. Wreszcie, oferowany przez profesjonalne firmy backup danych w chmurze to usługa, w której ramach klient otrzymuje także pełne wsparcie techniczne, które pozwala mu szybko i sprawnie odzyskać wszystkie utracone dane i tym samym przywrócić firmę do funkcjonowania.

Backup w chmurze dla firm to także korzyści finansowe – przedsiębiorstwa nie muszą już płacić za korzystanie z zewnętrznych serwerów wykorzystywanych do magazynowania danych czy kupować kolejnych, często zawodnych nośników. W przypadku backupu w chmurze płaci się jedynie za przestrzeń, którą realnie zajmują firmowe dane.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem DoubleCloud - backup w chmurze dla firm.