W jaki sposób rozmawiać z komornikiem?
Nie bójmy się komornika. Pamiętajmy, że to jest też człowiek. Dlatego nie unikajmy spotkania z takim, jeśli jest to konieczne. Współpraca z komornikiem nie ogranicza się tylko do bezpośrednich spotkań, ale również do odbierania korespondencji. Bezwzględnie odbierajmy wszystkie listy od komornika.
Korespondencja z komornikiem
Najpierw komornik doręcza dłużnikowi stosowne zawiadomienie. Zawiera w nim treść tytułu wykonawczego. Informuje również o sposobie egzekucji. Takie zawiadomienie jest niezwykle istotne dla dalszego postępowania. Znajdują się w nim następujące informacje:
- kto i na jakiej podstawie ubiega się o zwrot należności,
- kto jest dłużnikiem
- jaka jest dokładna wysokość roszczenie w danym postępowaniu,
- jakie są planowane sposoby egzekucji,
- na jakim aktualnie etapie toczy się postępowanie,
- pouczenia.
Dlaczego powinniśmy odbierać korespondencję?
Dla swojego dobra powinniśmy odbierać korespondencję od komornika. Dzięki temu wiemy dokładnie, na jakim etapie toczy się postępowanie. Możemy podjąć właściwe kroki. Przeczytamy też, czy toczące się postępowanie dotyczy bezpośrednio nas, czy kogoś innego. Czasami może się okazać, że wcale nie wzięliśmy kredytu lub pożyczki, np. nasze dane osobowe zostały skradzione. Może się też zdarzyć, że wierzyciel domaga się spłaty długu, który dawno już uregulowaliśmy. Dlatego nie martwmy zawczasu, skuteczny komornik Warszawachętnie wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Jak złożyć wniosek egzekucyjny?
Aby komornik rozpoczął działania egzekucyjne musimy złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji. Takie prawo ma wierzyciel, a więc osoba, która zamierza odzyskać dług. W określonych przypadkach taki wniosek w imieniu wierzyciela może złożyć prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, organizacja pozarządowa, inspektor pracy i powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów. Wniosek może być złożony w formie pisemnej lub ustnej. Składamy go w kancelarii komornika. Wniosek złożony na piśmie musi zawierać następujące informacje:
- oznaczenie komornika, z którym będziemy współpracować,
- oznaczenie wierzyciela i dłużnika, musimy podać imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL albo NIP, jeżeli jedną ze stron jest osoba prawna dołączmy numer z Krajowego Rejestru Sądowego,
- wskazanie świadczenia, które chcemy wyegzekwować,
- wskazanie sposobu przeprowadzenia egzekucji,
- czytelny podpis.
Do takiego wniosku koniecznie dołączmy jeszcze oryginalny tytuł wykonawczy. Jeśli tego nie zrobimy, komornik nie podejmie żadnych czynnych egzekucyjnych. Jeżeli obawiamy się, czy wniosek będzie prawidłowy, zawsze możemy skorzystać z gotowego wzoru. Znajdziemy w kancelarii komornika. Wówczas wypełniamy tylko konkretne rubryki. Wniosek możemy dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą.
Możemy też ustnie złożyć taki wniosek w kancelarii komornika. Zawrze go w protokole. Wówczas potrzebne będą dwa podpisy: wierzyciela i osoby, która sporządziła protokół. Jeżeli wierzyciel zna składniki majątku dłużnika, powinien je podać. Wtedy przyspieszy postępowanie egzekucyjne. Dłużnik dostarcza komornikowi wykaz majątku pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Dlatego musi pamiętać, aby niczego nie ukrywać.