Jak wybrać odpowiednie giętarki i nożyce gilotynowe?

Skrót CNC oznacza komputerowo sterowany numerycznie. Jest to termin często używany w produkcji do opisywania maszyn współpracujących z odpowiednim oprogramowaniem. Do typowych maszyn CNC należą tokarki, wiertarki  i inne narzędzia do obróbki. Operator używa specjalnego programu, aby wprowadzić odpowiednie dane operacji. Następnie urządzenie wykonuje automatycznie dane zadanie. Sterowane CNC giętarki używają kombinacji pras i rolek w czasie procesu. Gięcie CNC jest teraz znacznie wydajniejsze.

Jak wybrać odpowiednie giętarki i nożyce gilotynowe?

Giętarki do rur i profili

Giętarki do rur i profili przeważnie działają elektromechanicznie. Dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym maszyny są w stanie przyspieszyć całą produkcję i poprawić powtarzalność. Jednocześnie zmniejszają liczbę błędów produkcyjnych. Wybierając giętarki do rur i profili, lub nożyce gilotynowe hydrauliczne, zwróć uwagę na to, aby były wysokiej jakości. Wtedy sprawdzą się bez zarzutu.

Giętarki występują w różnych formach. Wybierając konkretny model, koniecznie zwróć uwagę na wymagany kąt gięcia i materiał. Największą popularnością cieszą się giętarki do rur i profili. Najpierw operator zabezpiecza rurkę lub profil na maszynie za pomocą matrycy zaciskowej. Następnie matryca zginająca zaczyna się obracać wokół własnej osi. Jednocześnie dzięki stacjonarnej matrycy ciśnieniowej rura (lub profil) zginany jest pod odpowiednim kątem. 

Dodanie trzpienia i matrycy wygładzającej to szansa na lepszy efekt. Te elementy mogą być konieczne w przypadku trudniejszych prac, w których nie ma mowy o żadnych zniekształceniach. Na przykład rura o dużej średnicy i małej grubości ścianki wymaga większego wsparcia. Bardzo dokładna i programowalna maszyna pozwala wytworzyć złożone części w określonych partiach. Można ją wykorzystać do produkcji poręczy, ram, samochodowych klatek bezpieczeństwa, uchwytów itp.

Jak wybrać odpowiednie giętarki i nożyce gilotynowe?

Nożyce gilotynowe hydrauliczne

Nożyce gilotynowe zapewniają sprawdzoną jakość i wysoką wydajność. Solidna konstrukcja ramy gwarantuje długą żywotność. Monoblokowy układ hydrauliczny do podstawowych prac zmniejsza ryzyko wycieku. Układ hydrauliczny z dwoma pompami zapewnia dużą prędkość i niezależne cięcie. Pozwala również na regulację siły docisku. 

Standardem jest już hydrauliczne zabezpieczenie przed przeciążeniem. Wybierając nożyce gilotynowe, zwróć uwagę na to, czy oferują szybką i dokładną regulację luzu ostrza ze wskazaniem grubości materiału dla precyzyjnego cięcia. 

Wysokiej jakości ostrze tnące może być wykonane z szybkiego węgla aktywnego. Nożyce z górnej półki proponują hydroelektryczną regulację kąta natarcia dla minimalnego odkształcenia i maksymalnej grubości ciętej płyty.

Nożyce to urządzenie przemysłowe z tarczami obrotowymi i ostrzami do cięcia twardych blach żelaznych i metalowych prętów. W zależności od kształtu ostrza można je podzielić na liniowe lub kołowe. Pierwszy model używany jest do cięcia metalu o grubości ponad 2 mm. Napędzany jest hydraulicznie lub ręcznie. Pozwala ciąć cieńszy metal. Nożyce kołowe służą do wycinania okrągłych półwyrobów i pierścieni z metalu. Napędzane są silnikiem elektrycznym. Można nimi ciąć brąz, aluminium, mosiądz i miękką stal. Znajdują zastosowanie zarówno w domach, jak i zakładach produkcyjnych.