Hodowla ptaków - o czym warto pamiętać?

Hodowla ptaków egzotycznych, z każdym kolejnym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to pasjonujące zajęcie, które przeradza się w prawdziwe hobby. Ptaki można hodować zarówno w domu, jak i na zewnątrz, wszystko zależy od ich gatunku. Wszelkiego rodzaju papugi i kanarki to zwierzęta domowe, natomiast bażanty, pawie czy inny drób ozdobny są przeznaczone do wolierów zewnętrznych. Zanim rozpocznie się profesjonalną hodowlę, należy dokładnie przygotować się do jej przyjęcia.

Odpowiednie miejsce bytowania

Pierwszym ważnym zakupem jest woliera dla ptaków. Tutaj jest bardzo istotny jej rozmiar i rozmieszczenie. Będzie to miało ogromny wpływ na swobodę i prawidłowy rozwój danego gatunku. Należy pamiętać, że im większy ptak, tym większa powinna być jego przestrzeń do przemieszczania się. Potrzeba niezależności jest bardzo ważna, pomimo iż zwierzęta nie żyją na wolności.

Hodowla ptaków - o czym warto pamiętać?

Wyposażenie - istotna sprawa

Decydując się na własną hodowlę warto dobrze wyposażyć klatkę. Dokupienie odpowiednich akcesoriów jest bardzo ważne, aby komfort ptaka był na najwyższym poziomie, a także by zagwarantować mu pełne bezpieczeństwo. Tutaj najczęściej pojawiają się drabinki i drążki. Różnorodne zabawki, a także wanienki i poidełka. Nie można zapomnieć także o lęgówkach i gniazdach. Egzotyczne ptaki są bardzo wymagające i dla ich prawidłowego rozwoju istotne jest także ich samopoczucie, o które warto prawidłowo dbać.

Odpowiedni wybór

Stworzenie prawidłowych warunków często nie jest możliwe ze względu na możliwości właściciela. W związku z tym, zanim zakupi się konkretny gatunek należy zastanowić się, czy będzie się w stanie prawidłowo nim zająć. Liczy się nie tylko dostępna przestrzeń, ale także warunki finansowe i osobowość. Niektóre ptaki potrzebują większej uwagi i zaangażowania, co będzie wpływało na ich rozwój. Dobra hodowla nie może być dodatkiem, ptaki egzotyczne nie są łatwe w utrzymaniu i jeżeli chce się osiągać jak najlepsze wyniki w tym zakresie, konieczne jest poświęcenie im bardzo wiele czasu, uwagi i miłości.