Ile zarabia pracownik produkcji? Sprawdź, jak kształtują się zarobki w firmach produkcyjnych i fabrykach!

Praca na produkcji jest obecnie jednym z najpopularniejszych zajęć na rynku pracy. Wiele firm produkcyjnych np. z branży spożywczej czy motoryzacyjnej poszukuje nieustannie pracowników. Wiele osób rozważa taki krok, szukając plusów takiej pracy m.in. w postaci wysokich zarobków. W tym tekście przedstawimy średnie zarobki w branży produkcyjnej i podpowiemy, ile zarabia pracownik produkcji.

Ile zarabia pracownik produkcji? Sprawdź, jak kształtują się zarobki w firmach produkcyjnych i fabrykach!

 

Średnie zarobki pracownika produkcji w 2019 roku

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia pracownik produkcji, należy wziąć pod uwagę zarobki w całej branży produkcyjnej. Mogą się one różnić z kilku względów. Średnie zarobki na produkcji wynoszą jednak obecnie miedzy 1800 zł netto, a 2500 zł netto. W średniej rynkowej mieści się 50% osób zatrudnionych w produkcji, co jest wiarygodnym wynikiem. Przedział ten jest dość spory, a różnica między najniższymi zarobkami a najwyższymi w “średniej rynkowej” to 700 zł. Różnica ta zależy jednak od wielkości firmy, jej lokalizacji, profilu czy obowiązków, jakie wykonują pracownicy. Ogólne zarobki przeciętne pracownika produkcyjnego w Polsce kształtują się na poziomie powyżej 2000 złotych “na rękę”. Osiągnięcie takich zarobków nie jest również problemem, biorąc pod uwagę wysokie bezrobocie i poszukiwanie nowych pracowników przez firmy produkcyjne w “hurtowych” wręcz ilościach.

Zarobki mniejsze i większe od średniej

Powyższe zarobki są zarobkami średnimi. Na rynku pracy istnieje również wiele stanowisk, na których zarabiamy mniej lub więcej. Powyżej średniej rynkowej w branży produkcyjnej zarabia ok 25% osób. Grupa ta może liczyć na zarobki powyżej 2500 zł netto. Sytuacja taka spowodowana jest np. doświadczeniem pracownika lub wyjątkowym popytem na rynku. Takie pensje możemy osiągać szczególnie w Warszawie, na Śląsku czy w Wielkopolsce gdzie bezrobocie jest najmniejsze. Grupą osób zarabiających poniżej średniej, w której również mieści 25% pracowników z branży produkcyjnej, są osoby o najmniejszym doświadczeniu oraz wykonujące najmniej wymagające prace. Osoby takie mogą liczyć na zarobek poniżej 1800 zł netto.