Wady i zalety przechowywania plików w chmurze
Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na szybki dostęp do przechowywania danych, powstaje coraz więcej miejsc w sieci, w których możemy trzymać nasze pliki i mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca na Ziemi. Te usługi nazywają się chmurami. Jakie są ich główne zalety i wady?
Zalety posiadania chmury plików
Aby wspomnieć o głównych zaletach tego typu rozwiązań, warto przypomnieć sobie o tym, jak wyglądało to kilkanaście lat temu. Praktycznie wszystkie pliki przechowywaliśmy na płytach CD i DVD oraz dyskietkach. Posiadały one bardzo mało miejsca, przez co należało przechowywać kolekcję nawet kilkudziesięciu płyt. Wiązało się to oczywiście z wieloma ograniczeniami oraz również z niebezpieczeństwem. W momencie zagubienia płyt lub przechwyceniem ich przez niepożądane osoby, pliki moglibyśmy spisać na stratę. W przypadku chmur jest inaczej. Posiadają one bardzo dużą pojemność, przez co nie ma obawy, że nasz transfer szybko się wyczerpie, nawet jak korzystamy z darmowej chmury. Inną zaletą jest oczywiście możliwość dostępu do naszych plików o każdej porze z dowolnego miejsca na świecie. Będziemy potrzebowali do tego wyłącznie dostępu do Internetu. Wizja noszenia ze sobą mnóstwa płyt oraz dyskietek już dawno odeszła do lamusa i nikt nie będzie za tym tęsknił.
Wady posiadania chmury plików
Jak każda rzecz, chmury mają też kilka wad, które często są kluczowym powodem, dla którego nie korzystamy z chmur. Pierwszą z nich jest bezpieczeństwo. Aby dostać się do chmury plików, osoba włamująca się potrzebuje tylko i wyłącznie loginu oraz hasła, które można pozyskać w różny sposób. W momencie przechwycenia tych danych osoba włamująca ma pełen dostęp do naszych plików. Bardzo częstą wadą jest również cena chmur plików. W wersjach podstawowych mamy dostęp do kilkunastu gigabajtów wolnej przestrzeni. Aby korzystać z większej ilości, należy opłacać abonament, który wynosi niekiedy nawet kilkadziesiąt dolarów. Oprócz tego uzyskujemy również kilka usprawnień, których nie posiadają standardowymi użytkownicy.