Jak pogodzić prowadzenie firmy z satysfakcjonującym życiem?
Zarządzanie własną firmą to niełatwe zadanie zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy pracują „na swoim”. Firma wymaga poświęcenia jej sprawom dużo więcej czasu niż tradycyjna praca na etacie, co często negatywnie odbija się na życiu rodzinnym i towarzyskim przedsiębiorców. Aby prowadzenie własnej działalność gospodarczej przyniosło satysfakcję należy więc znaleźć balans między codziennym życiem a pracą zawodową. Jak to zrobić?
Prowadzenie firmy zawsze kosztem życia prywatnego?
Wielu przedsiębiorców wpada w wir pracy i po pewnym czasie orientuje się, że zarządzanie firmą pochłania większą część ich życia. Brakuje im czasu na spotkania z przyjaciółmi, przebywanie z rodziną, hobby oraz przyjemności. Od tego wiedzie z kolei prosta droga do problemów emocjonalnych, rodzinnych, a także zdrowotnych, gdyż przepracowanie nie służy zdecydowanie nikomu.
Dla zadowolenia z życia znaczenie ma nie tylko sama praca oraz zyski materialne, jakie płyną z jej wykonywania. Istotne jest znalezienie balansu między wykonywaniem obowiązków zawodowych a prywatnym życiem, które toczy się po pracy. Istnieje kilka prostych kroków, które każdemu przedsiębiorcy pozwolą efektywnie zarządzać swoją firmą nie tracąc przy tym kontaktu z rzeczywistością i nie poświęcając innych, ważnych aspektów życia każdego człowieka.
Efektywne zarządzanie własną firmą w praktyce
Podczas samodzielnego prowadzenia firmy warto ustalić priorytety. W każdej działalności zawodowej są bowiem rzeczy ważne, które wymagają poświęcenia im maksimum uwagi oraz mniej istotne czynności, którym możemy się oddać, jeśli mamy na to czas i chęci. Nie warto dedykować tyle samo uwagi wszystkiemu, gdyż prowadzi to do przepracowania oraz obniżenia efektywności samej pracy.
Mimo tego, że dla każdego przedsiębiorcy firma jest centrum jego zainteresowań, nie warto pracować ponad własne siły. Aby praca była efektywna oraz przynosiła pożądane rezultaty należy mieć czysty umysł i wypoczęte ciało. Taki stan najłatwiej osiągnąć robiąc sobie wolne. Prowadząc własną firmę nie warto więc rezygnować z wolnych weekendów, świąt oraz urlopów, które pozwalają odpocząć oraz z nowymi siłami i energią wrócić do pracy.
Pełna księgowość i inne skomplikowane czynności oddelegowane
Zarządzając własną firmą warto już na wstępie ustalić zakres własnych obowiązków, a czynności, które mogą być wykonane przez inne osoby po prostu oddelegować. Dzięki temu zyskamy więcej wolnego czasu dla siebie i swoich bliskich oraz będziemy mieli więcej energii, aby zająć się tym, co najbardziej lubimy, czyli kierowaniem przedsiębiorstwem.
Prowadząc własny biznes powinniśmy także zadbać o jego automatyzację. Wiele rutynowych czynności może być bowiem wykonanych przez programy komputerowe, inne z kolei możemy bez problemu oddelegować pracownikom lub zewnętrznym firmom. Przedsiębiorstwa, w których funkcjonuje pełna księgowość lub księgowość uproszczona mogą powierzyć jej prowadzenie zewnętrznej firmie. Zwłaszcza skomplikowana i wymagajaca pod względem proceduralnym pełna księgowość wymaga poświęcenia jej prowadzeniu sporej ilości czasu i energii, o specjalistycznej wiedzy już nie mówiąc.