Jak rozwijać umiejętności twarde?
Umiejętności twarde, to wszystkie te zdolności interpersonalne, które są policzalne i mierzalne. Są one często kluczowe przy zdobywaniu pracy. Ich brak, może spowodować, że nasze zarobki będą oscylowały na bardzo niskim poziomie. Jak więc należy je rozwijać?
Praktyka, praktyka, praktyka...
Każda umiejętność twarda, musi być poparta znajomością teorii. Nie ma opcji, aby się bez tego obyć. Jednakże po zapoznaniu się z podstawową teorią, powinniśmy niezwłocznie przejść do zadań praktycznych. To one wzbudzają w nas kreatywność, oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Jeżeli będziemy szlifować nasze umiejętności twarde w praktyce, bardzo szybko dojdziemy do wprawy, której niektórzy ludzie w ogóle nie osiągną, gdyż ciągle będą polegali tylko i wyłącznie na teorii.
Poznawaj ludzi z branży
Bardzo dobrym źródłem wiedzy na temat umiejętności twardych, jest rozmawianie z osobami z branży. W czym ma nam to pomóc przy rozwijaniu umiejętności twardych? Jeżeli jesteśmy na początku naszej kariery zawodowej, tacy ludzie, uchodzą w naszych oczach za ekspertów. Spotkali się już z wieloma sytuacjami, z których musieli w określony sposób wybrnąć. Uzyskując od nich informacje, w jaki sposób to zrobili, mamy pewne i praktyczne źródło wiedzy. Książki bardzo rzadko poruszają określone sytuacje, poparte doświadczeniem życiowym. Bardzo trudno wtedy przenieść książkowe przykłady, na prawdziwe zawodowe wyzwania.
Nie zapominaj o kompetencjach miękkich
Bardzo często skupiamy się tylko na umiejętnościach twardych. Zapewne świetnie wyglądają one w CV, lecz bez umiejętności miękkich, są bardzo mocno ograniczone. Paradoksalnie, w tej sytuacji, brak kompetencji miękkich, może spowodować, że nasze zdolności twarde nie będą eksploatowane w prawidłowy sposób. Może to spowodować znaczące ograniczenie jakości pracy. Wiąże się to oczywiście z niższymi zarobkami, oraz mniejszą satysfakcją z wykonywanej pracy.
Częstym problemem ekspertów w danych dziedzinach, jest to, że w pewnym momencie nie odczuwają oni potrzeby dalszego samorozwoju. Uważają, że osiągnęli wystarczająco dużo i nie mają już powodu, aby poszerzać swoje horyzonty.