5 najpopularniejszych programów do grafiki komputerowej 3D

Modele 3D cieszą się coraz większą popularnością. Zarówno małe, jak i duże marki wykorzystują je w swoich kampaniach reklamowych i marketingowych. Dlatego, jeśli chcesz poprawić swoje portfolio graficzne, koniecznie naucz się obsługi oprogramowania 3D. Dzięki temu zdobędziesz większą liczbę klientów.

3Ds Max

To klasyk wśród pakietów oprogramowania do modelowania 3D firmy Autodesk. Cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród twórców gier wideo, artystów zajmujących się efektami wizualnymi i architektów. Zaawansowana symulacja cząstek i światła i własny język skryptowy to tylko kilka przykładów funkcji oferowanych przez 3Ds Max. Wyposażony jest w różnorodne wtyczki, które na bieżąco są aktualizowane przez programistów. Pozwala tworzyć obiekty parametryczne i organiczne z funkcjami modelowania opartymi na wielokątach, powierzchniach podziałowych i splajnach. Oferuje też narzędzia do modelowania oparte na NURBS. Pozwalają więc swobodnie projektować na podstawie wzorów matematycznych.

5 najpopularniejszych programów do grafiki komputerowej 3D

Autocad

Wspomaga projektowanie zarówno modeli 2D, jak i 3 D. Autocad pojawił się na rynku już w 1982 roku. Od 2010 roku sprzedawany jest w formie mobilnej, internetowej aplikacji w chmurze-AutoCAD 360. Szeroki zakres oferowanych funkcji sprawia, że jest wszechstronnym narzędziem. Cieszy się dużą popularnością w różnych gałęziach przemysłu. Chętnie stosują go architekci, kierownicy projektów, inżynierzy  i graficy. W zależności od wybranej wersji oprogramowania i wymagań projektu może być używany zarówno przez osoby początkujące, jak i profesjonalistów. Aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, zapisz się na kurs lub warsztaty dla grafików, np. https://m4gseminars.pl/3d-models-for-games/

Cinema 4D

Jest intuicyjny i bardzo łatwy w obsłudze. Podgląd w czasie rzeczywistym z głębokością pola i odbiciami przestrzeni ekranu ułatwia skuteczną kontrolę efektów. Umożliwia eksportowanie renderów podglądów i wysyłanie ich do klienta. Dzięki temu możesz nawiązać lepszą współpracę ze zleceniodawcą. Aby zwiększyć ogólną szybkość renderowania, Cinema 4D oferuje narzędzie LOL, upraszczające obiekty na podstawie ich odległości od kamery i innych czynników. Integracja materiału na żywo z animowanymi postaciami 3D stała się o wiele łatwiejsza. 

5 najpopularniejszych programów do grafiki komputerowej 3D

Blender

To profesjonalne, bezpłatne oprogramowanie do modelowania 3D. Można go wykorzystać do tworzenia filmów animowanych, efektów wizualnych, aplikacji interaktywnych, gier wideo i modeli drukowanych 3D. Oszałamiająca liczba funkcji Blendera obejmuje m.in. modelowanie 3D, teksturowanie, edycję grafiki rastrowej, olinowanie i oskórkowanie, symulację płynów, dymów i cząstek, rzeźbienie, animowanie, ruchome dopasowywanie, renderowanie i edycję wideo.

 

Modo

Zostało opracowane z myślą o profesjonalistach z branży VFX i wzornictwa. Można stosunkowo łatwo i szybko się go nauczyć. Jego największym atutem jest modelowanie powierzchni i podziałów, symulacja cząstek i animacja proceduralna. W każdej sytuacji istnieje odpowiedni tryb selekcji. Dzięki temu możesz dokonać spektakularnych zmian w modelu 3D.