Jak wynająć auto?
Turyści i firmy najczęściej decydują się na wynajem auta. Potrzebują go nie na długo, chcą niezależności w tym projekcie, który akurat realizują. Dlatego wynajmem auta wydaje się najlepszym rozwiązaniem. I pewnie najbardziej ekonomicznym. Ten rodzaj usług rozwija się, bo jest coraz większe zapotrzebowanie na wypożyczanie samochodów. Dlaczego? Powodów jest wiele.
Wynajem auta przez internet
W dzisiejszej dobie możliwa jest rezerwacja i wynajem auta przez internet. To bardzo prosty sposób, dzięki któremu nie dość, że nie trzeba wychodzić z domu, to jeszcze ma się najlepiej i najszerzej przedstawione oferty. W sieci jest mnóstwo porównywarek cen wynajmu samochodów, na których można sprawdzić, co się najbardziej opłaca.
Za pomocą strony internetowej można z łatwością zapoznać się z ofertą i od razu zarezerwować samochód. Wystarczy kliknąć „Rezerwuj” (lub podobną opcję).
Ponieważ podczas wynajmu auta przez internet nie można bezpośrednio z wypożyczalnią dogadać szczegółów, warto zwrócić uwagę na pewne stałe elementy, które zapewnią największe bezpieczeństwo.
Pierwsza rzecz to termin, w jakim chcemy auto wypożyczyć i termin, w jakim go rezerwujemy. Otóż im bliżej gorącego sezonu na wynajem auta (czyli przede wszystkim lata), tym mniejsze są szanse na znalezienie czegoś, co by nam odpowiadało i co by było w dobrej cenie. Najlepiej rezerwować kilka miesięcy przed planowanym korzystaniem z samochodu. Jeśli rezerwuje się na ostatnią chwilę, to ceny mogą być nawet 3-4 razy wyższe.
Koniecznie też trzeba zwrócić uwagę na to, za jaki czas wynajmu auta będziemy płacić. Zwykle jest tak, że płaci się za doby, a nie za godziny. Czyli jeśli wzięło się samochód o 9 rano jednego dnia, a oddało po południu drugiego, to jest to liczone jako dwie doby do zapłaty.
Kolejna sprawa to wiek kierowcy – w wielu miejscach wynosi on minimum 25 lat. Nie we wszystkich, ale to znana zasada wprowadzana przez wypożyczalnie.
Co jest potrzebne do wynajmu?
Wynajem auta to usługa, więc potrzebne jest kilka rzeczy:
- prawo jazdy – tego w zasadzie można by nie pisać, bo jest tak oczywiste, ale dla formalności niech będzie, w niektórych wypożyczalniach wymagane jest, aby kierowca miał je przynajmniej od 12, a w innych od 24 miesięcy,
- inny dokument tożsamości do okazania,
- karta kredytowa lub debetowa do zablokowania środków za rezerwację, musi ona być wydana na nazwisko głównego kierowcy i posiadać wystarczające środki.
Odbiór auta
Jeśli kierowca uszkodzi samochód, wówczas po jego oddaniu zostanie obciążony kosztami naprawy. Dlatego warto sprawdzić przy odbiorze, w jakim stanie otrzymuje się samochód, aby nie zostać obciążonym niepotrzebnymi kosztami. Najlepiej zrobić zdjęcia w środku i na zewnątrz.
Ważny jest też stan paliwa w baku. Jeśli wypożyczacie z pełnym bakiem, to z pełnym oddajecie. Ale trzeba to sprawdzić.
No i ostatnia ważna kwestia, to kiedy trzeba najpóźniej oddać samochód. Zdarza się, że spóźnienie skutkuje dodatkowymi kosztami, więc lepiej nie stresować się na zapas i od początku wiedzieć, kiedy dokładnie należy oddać auto.
Artykuł został opracowany przy współpracy z firmą Express.pl, która oferuje wynajem auta.