Kupujesz online? Sprawdź, czym są porównywarki cenowe, jakie są rodzaje sklepów internetowych i dlaczego warto robić zakupy online!
Kupowanie online stało się bardzo popularne i w e-sklepach możemy kupić obecnie praktycznie wszystko. Wiele osób jednak nadal zastanawia się, czy warto kupować w taki sposób oraz jak to robić, aby wydać jak najmniej pieniędzy a zakupy były udane. W dalszej części przybliżamy temat zakupów online, podpowiadamy jak robić zakupy oraz na co warto zwrócić uwagę. Prezentujemy też korzyści takich zakupów oraz co możemy zyskać, kupując produkty w sieci.
Na czym polega kupowanie w sieci?
Kupowanie w sieci to kupowanie produktów przez internet na portalach sprzedażowych, w sklepach internetowych czy sklepach online dużych marek, które są obecne w świecie realnym. Dzięki e-zakupom możemy przeglądać różne sklepy internetowe w różnych branżach, wybierać dane produkty, kupować je i zamawiać ich dostarczenia od domu. W sieci istnieje wiele rodzajów sklepów internetowych prowadzonych zarówno przez osoby prywatne, firm czy globalne marki, w których kupimy nowe przedmioty oraz te używane. Sam proces kupowania nie jest trudny, a coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.
Dlaczego warto kupować online?
Kupowanie online ma bardzo wiele zalet i warto je wykorzystywać. Pierwszą z nich jest bardzo duży wybór asortymentu. W różnych sklepach internetowych w sieci znajdziemy praktycznie wszystkie produkty, które są na rynku, a nawet te, które można kupić jedynie za granicą. W przeciwieństwie do sklepów stacjonarnych gdzie wystawianych jest zaledwie kilka najpopularniejszych marek czy modeli danego przedmiotu w sieci mamy dostęp do wszystkich produktów różnych marek i firm. Dzięki temu możemy kupić oryginalne, mniej popularne, ale pasujące nam przedmioty czy produkty, które trudno kupić w tradycyjnych sklepach. Robienie zakupów online to też oszczędność czasu i duża wygoda. Kupić dany produkt możemy w ciągu kilku minut i oczekiwać jego dostarczenia przez kuriera. W porównaniu do kilkugodzinnych tradycyjnych zakupów jest to duża oszczędność czasu. Ważnym plusem są też ceny produktów w takich sklepach internetowych. Często są one dużo tańsze niż w tradycyjnych sklepach, gdyż e-sklepy nie muszą wynajmować lokalu, ponosić kosztów związanych z zatrudnianiem aż tylu pracowników czy mogą zmniejszać marżę, dlatego że wykonują duże ilości sprzedaży i zarabiają spore sumy nawet przy małej marży.
Portale sprzedażowe, sklepy internetowe i sklepy dużych marek stacjonarnych
Pierwszym rodzajem sklepów online są sklepy dużych globalnych marek, które działają w świecie realnym. Są to najczęściej marki z elektroniką, ubraniami czy perfumerie. Oferują one w swoich e-sklepach bardzo duży asortyment — znacznie większy niż w sklepach stacjonarnych oraz umożliwiają kupowanie online i odbiór danego produktu w sklepie naziemnym. Kupowanie w takich sklepach jest najbezpieczniejsze ze względu na ich renomę. Towar w nich jest nowy, ma atrakcyjną cenę — często niższą niż na półce w sklepie stacjonarnym. Kupując go, otrzymujemy gwarancję oraz dostęp do supportu czy profesjonalną obsługę.
Drugim typem sklepów internetowych są portale sprzedażowe takie jak Allegro czy Ebay. Są to portale, na których swoje e-sklepy mają osoby prywatne oraz firmy. Kupić możemy tam przedmioty z różnych branż i kategorii, które są nowe lub używane. To właśnie bardzo duży wybór jest głównym plusem tej opcji. Portal sprzedażowy jest tylko pośrednikiem, a sam towar kupujemy od osoby sprzedającej. W sieci istnieje wiele takich dużych portali, które udostępniają również coraz częściej ochronę kupującego - dzięki czemu z jednej strony możemy korzystać z atrakcyjnych cen sprzedawców a z drugiej renomy czy bezpieczeństwa dużego serwisu.
Trzecim rodzajem sklepów internetowych są prywatne sklepy online firm i osób. Są to sklepy, które funkcjonują pod własnym adresem internetowym i działają niezależnie. Ich właścicielami mogą być zarówno konkretne osoby prywatne, duże marki czy firmy. Każdy sklep ma swój regulamin, oferuje inne rodzaje płatności czy działa na nieco innych zasadach. Dobrym przykładem mogą być np. perfumerie internetowe działające jedynie w sieci, sklepy firm, które prowadzą np. mały biznes w świecie realnym czy osoby prywatne sprzedające np. ciuchy. Przeważnie takie sklepy specjalizują się w danej branży lub kategorii i oferują nowe produkty. Możemy również w nich płacić kartą, przelewem czy przy odbiorze a do dyspozycji mamy wiele możliwości przesyłek towaru.
Porównywarki cen
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które umożliwia nam wybranie najkorzystniejszej ceny — są porównywarki cen. To serwisy w internecie, które porównują ze sobą dany produktu np. telefon komórkowy czy dany model telewizora zestawiając ceny z różnych sklepów internetowych w sieci. Portale takie są darmowe, proste w użytkowaniu i nie musimy się na nich rejestrować. Po wejściu wystarczy wpisać nazwę i model danego przedmiotu a otrzymamy listę sklepów internetowych, które sprzedają dany towar. Listę tą możemy sortować np. ze względu na cenę. Otrzymamy wtedy listę sklepów od tego, który oferuje najtaniej dany przedmiot do tego, który oferuje go najdrożej. Porównywarki często mają też opinie użytkowników o danym sklepie czy pozwalają sortować listę na kilka sposobów. Dzięki temu w ciągu kilku minut możemy dowiedzieć się jaki sklep internetowy w sieci sprzedaje najtaniej nasz ulubiony telefon czy telewizor, a następnie udać się do niego bezpośrednio i kupić go za najniższą cenę w sieci. Porównywarki mają spis nawet kilku milionów produktów i sprawiają, że nie musimy sami przeszukiwać internetu w poszukiwaniu najtańszego sklepu, aby kupić np. dany model butów.
Na co zwrócić uwagę kupując online?
Kupując produkty w sieci, warto zwracać uwagę na kilka rzeczy. Z pewnością będzie to wiarygodność danej marki i opinie o niej, Przed dokonaniem zakupu warto porównać opinie np. na forach czy serwisach z opiniami. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko otrzymania np. podróbki czy oszustwa. Nie powinniśmy też kupować produktów w podejrzanych sklepach, które oferują np. bardzo atrakcyjną cenę, a często mogą służyć jedynie do wyłudzania danych kart płatniczych. Warto też sprawdzić promocje w sklepach internetowych. Czasami za zapisanie się do newslettera czy zrobienie zakupów za określoną sumę możemy otrzymać przesyłkę gratis lub kupon rabatowy na inne zakupy.